W naszym kraju każdego roku wysyła się coraz więcej paczek pocztowych i przesyłek kurierskich. Obie formy przesyłania towarów mają swoich zwolenników, ale dominować zaczynają kurierzy. Powodów jest tego całkiem sporo.
I. Czas transportu
Jeśli chcemy, by przesyłka dotarła szybko i w terminie, kurier jest w zasadzie jedynym rozwiązaniem. Poczta nie radzi sobie z terminowością przesyłek, które mają dotrzeć do adresata szybko. Nieco lepiej jest z przesyłkami docierającymi dłużej, ale też nie jest idealnie. W przypadku przesyłek kurierskich adresat dostaje towar już na drugi dzień.
II. Bezpieczeństwo transportu
Zagubienia przesyłek to niestety codzienność, ale w przypadku kurierów jest to zdarzenie stosunkowo rzadkie, a w przypadku poczty problem nagminny. Zdarza się, że poczta gubi nawet 200.000 przesyłek rocznie, czego głównym powodem jest brak elektronicznego śledzenia przesyłek. Kurierzy dość rzadko muszą się tłumaczyć z takich wpadek.
III. Monitoring przesyłek
Z powyższą kwestią związany jest też system monitorowania przesyłek. Poczta zaczyna nadrabiać zaległości na tym polu, ale cały czas to kurierzy pozwalają nam dokładnie śledzić naszą przesyłkę także na urządzeniach mobilnych.
IV. Brak kolejek
Bardzo często się zdarza, że przesyłkę pocztową trzeba odebrać na poczcie, nawet jeśli jest to drobiazg, który listonosz powinien dostarczyć. Czasami też pojawia się „syndrom awizo”, czyli brak próby dostarczenia przesyłki. Trzeba wtedy iść na pocztę i czekać w kolejce na swoją przesyłkę. Nadawanie przesyłki wygląda dokładnie tak samo i też trzeba swoje odczekać. W przypadku kurierów nie ma takiego problemu.
V. Przesyłka pod drzwi
Kurier ma obowiązek dostarczyć nam przesyłkę pod drzwi mieszkania, dzięki czemu nie musimy się przejmować transportem naszych rzeczy z punktu odbioru. Nie ma też problemu ze wskazaniem innego miejsca, gdzie przesyłka powinna dotrzeć. Co więcej, nadanie przesyłki to też po prostu zaczekanie na kuriera.
VI. Opakowanie przesyłki
Przesyłka musi być w coś zapakowana. Kurier w większości przypadków zaproponuje nam swoje opakowanie firmowe, a w przypadku poczty, jeśli będziemy chcieli dostać opakowanie, trzeba je będzie zakupić w okienku pocztowym i odstać swoje. Kurier potrzebuje przesyłki i listu przewozowego – resztę załatwi sam.
VII. Usługi dodatkowe
Kurierzy oferują nam różne dodatkowe usługi, które najczęściej są darmowe. Chodzi o takie drobiazgi, jak na przykład potwierdzenie sms dostarczenia przesyłki. Wszelkie tego typu usługi na poczcie, jeśli w ogóle są dostępne, są płatne.
VIII. Data i godzina dostarczenia
Kiedy wysyłamy coś pocztą, wiemy tylko, że przesyłka dojdzie „w terminie nie dłuższym niż” i to też jest często pusta obietnica. W przypadku kuriera możemy liczyć na dokładne zaplanowanie momentu dostarczenia i możemy sobie nawet ustalić godzinę dostarczenia.
IX. Klient nasz pan
Ta zasada nie obowiązuje na poczcie. Kurierzy się jej trzymają.
X. Ceny usług
Tutaj bezkonkurencyjnie kurier zwykle jest tańszy, choć obecnie poczta polska próbuje dorównać w stawkach.
Ambroży fusion