Gdy zastanawiamy się nad tym, ile wyniesie nas nadanie paczki na teren Polski lub poza jego granicę, możemy korzystać z licznych tabel i wykresów ułatwiających nam uzyskanie odpowiedzi na tak postawione pytanie. Problem pojawia się zatem przede wszystkim wówczas, gdy usiłujemy zorientować się, do jakiej grupy należy konkretna przesyłka. Warto zatem zapoznać się z najczęściej stosowanym nazewnictwem zwłaszcza, że posługuje się nim zdecydowana większość firm kurierskich. Paczka standardowa jest zwykle kopertą, w której można umieszczać nie tylko dokumenty, ale również niewielkie przedmioty.
Ma regularne kształty i jest zapakowana w kartonowe pudełko zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami z wykorzystaniem taśmy samoprzylepnej. Te samo miano stosuje się w odniesieniu do palety z podstawą wynoszącą 120 na 80 centymetrów pod warunkiem, że towar nie wystaje poza jej obszar i jest zabezpieczony nie tylko samą taśmą samoprzylepną, ale również folią stretch. Paczka standardowa powinna też spełniać warunki związane z jej wymiarami określone przez konkretnego przewoźnika. Te zwykle są dostępne w regulaminach, które stara się przygotować każdy przewoźnik.
Paczka niestandardowa jest też często określana mianem niesortowalnej. Jej rozmiary i waga przekraczają te, które są typowe dla paczki standardowej, bywa zaś i tak, że jej kształt jest nieregularny lub owalny, co stanowi pewne obciążenie podczas transportu. Firmy kurierskie mają zwykle charakterystyczne dla siebie sposoby postępowania z takimi paczkami, mogą być więc one zapakowane w folię stretch lub w inny dodatkowy sposób zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem. Przesyłka tego typu wymaga specjalnego traktowania tak na etapie obsługi odbioru i sortowania, jak i podczas doręczania. Inne terminy, które mogą być dla nas niejasne dotyczą samej wagi przygotowanej przez nas przesyłki, jeśli więc dostawca mówi o wadze rzeczywistej, zwykle ma na myśli tą, która jest przedstawiana w kilogramach i podawana na liście przewozowym.
Wagę rzeczywistą uzyskuje się sumując wagę towaru oraz opakowania wykorzystanego do jego wysłania. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mówimy o wadze gabarytowej, ta jest bowiem iloczynem wszystkich wymiarów charakterystycznych dla paczki, które są podzielone przez wskaźnik podany przez przewoźnika. Wagę taką podaje się w oparciu o wzór, który zawsze, podobnie jak definicja przesyłki, znajduje się w regulaminie. Wynik obliczeń jest podawany w kilogramach. Może się przy tym okazać, że waga ta jest większa od wagi rzeczywistej. W takim przypadku to ona jest tą, na podstawie której nalicza się cenę za usługę. Jeszcze inną wagą jest tak zwana waga objętościowa. W tym przypadku mamy do czynienia z iloczynem wszystkich wymiarów podanych w metrach, wynika obliczeń musi być podany przez nas w metrach sześciennych. Jednym z terminów stosowanych przez firmy kurierskie jest też dopłata paliwowa. W tym przypadku mamy do czynienia z dodatkową opłatą, która zabezpiecza dostawcę przed ewentualnymi gwałtownymi zmianami cen paliw.
Ambroży fusion