Zamówienie kuriera może się wydawać prostą czynnością, w pewnym momencie jednak każdy z nas wykonuje ją po raz pierwszy, a wtedy sytuacja się komplikuje. Jeszcze jakiś czas temu zamówienie można było złożyć jedynie telefonicznie, dziś jednak najprostszym rozwiązaniem wydaje się zamówienie kuriera za pośrednictwem Internetu.
Taka możliwość znajduje się w ofercie niemal każdej firmy kurierskiej, gdy zaś mamy do czynienia z brokerami często okazuje się, że żadna inna opcja nie wchodzi w grę.
Zanim zamówisz kuriera
Przed zamówieniem kuriera powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w paczkę oraz adres i numer telefonu, ale i w przynajmniej pięć minut czasu. Przyda się nam również drukarka niezbędna do wydrukowania listu przewozowego i środki na koncie w banku, do którego mamy dostęp za pośrednictwem Internetu. Paczka powinna być już spakowana i gotowa do przesyłki, pytanie o jej wagę i pozostałe wymiary będzie bowiem jednym z pierwszych, na które przyjdzie nam odpowiedzieć. Parametry podstawowe paczki decydują nie tylko o kosztach usługi, ale również o opcjach, z jakich można korzystać podczas jej nadawania. Jeśli przesyłka jest większa lub cięższa, firma kurierska może dokonać jej wyceny także w oparciu o inne kryteria, w niektórych przypadkach zaś przyjęcie zlecenia nie jest możliwe.
Zamawianie kuriera przez Internet
Choć poszczególne firmy kurierskie różnią się między sobą, proces zamawiania kuriera za pośrednictwem Internetu zwykle wygląda w nich bardzo podobnie. Na wstępie jesteśmy proszeni o wypełnienie formularza, w którym podajemy wymiary i wagi paczki, a niekiedy również deklarujemy gotowość skorzystania z usług dodatkowych takich, jak choćby ubezpieczenie przesyłki. Już na tym etapie dowiadujemy się, jak duży będzie koszt nadania paczki i z jakich opcji możemy korzystać. Te najczęściej odnoszą się do planowanego czasu dostawy. Możemy w związku z tym zdecydować się zarówno na opcję standardową, jak i na taką, w której decydujemy nawet o konkretnej godzinie dostarczenia paczki.
Gdy usługa została już przez nas wybrana, musimy podać dane adresowe niezbędne do tego, aby zlecenie zostało zrealizowane. Firma zwykle prosi nad dodatkowo o ich potwierdzenie, jeśli zaś wszystko się zgadza, zostajemy przeniesieni do systemu płatności online. Samo dokonanie płatności nie jest czynnością skomplikowaną i nie różni się od tego, z jakim mamy do czynienia robiąc zakupy w sklepach internetowych. Płatność jest księgowana automatycznie. Co ważne, firmy coraz rzadziej decydują się na umożliwienie klientom dokonywania płatności gotówką, ani podczas nadania paczki, ani w trakcie jej odbioru.
Dokumenty przewozowe i ich specyfika
Jeśli opłaciliśmy usługę, zostaną nam przedstawione dokumenty przewozowe, które musimy wydrukować. Zwykle kluczowe znaczenie ma w ich przypadku list przewozowy, choć dodatkowo (a niekiedy zamiennie) możemy mieć też do czynienia z etykietą, która będzie zawierać nie tylko numer paczki, ale i adresy dostawy oraz odbioru. Dokumenty gotowe do wydruku są dostępne na stronie www i na podanym przez nas koncie pocztowym.
Wydanie paczki
Gdy wszystkie formalności zostaną dopełnione, możemy już ze spokojem oczekiwać na przybycie kuriera. Ten odbierze zresztą od nas nie tylko samą przesyłkę, ale również dokumenty, które wcześniej przygotowaliśmy. Warto zapoznać się przy tym z krótką instrukcją, jaką otrzymamy na etapie drukowania, ta bowiem informuje nas o tym, ile dokumentów powinniśmy przygotować. Nie zaszkodzi też, jeśli jedną ich kopię przygotujemy dla siebie, a podczas odbioru paczki kurier nam ją podpisze.
Ambroży fusion