Tani kurier - poszukiwany!

Funkcjonowanie polskich firm kurierskich

redakcja Kurier Info
cze 22 2017

polskie firmy kurierskie

Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, jak działają polskie firmy kurierskie, jaka droga czeka przesyłany przedmiot, zanim dotrze do odbiorcy, oraz co robi przedsiębiorstwo, aby ewentualnie obniżyć koszty przesyłki. Poniżej znajdują się informacje na ten temat.

Każda sprzedaż wymaga odpowiedniego zaplanowania logistycznego i transportowego. W Polsce działa kilka dużych firm kurierskich, które proponują swoje usługi i tylko od klientów zależy, na którą się zdecydują. W większości tych firm (podobnie zresztą jak w tych zagranicznych) usługi są świadczone na podobnych zasadach. Jak to szczegółowo wygląda w Polsce?

Zlecanie przesyłki jest najpopularniejszą, wybieraną przez klientów usługą. Pierwszy etap jej dostarczania to oczywiście odebranie jej od nadawcy tak, aby mogła znaleźć się bezpośrednio w oddziale przewoźnika. Jeśli odbiorca zamieszkuje na tym samym terenie, co oddział firmy kurierskiej, to wystarczy oddać ją w ręce kuriera, który dostarczy ją bezpośrednio do odbiorcy. Jeśli jednak odbiorca znajduje się na innym terenie, wówczas paczkę należy przekazać do sortowni na zasadzie tzw. wahadła – aby mogła ona znaleźć się w innym oddziale. Stamtąd trafia już do kuriera, a następnie do odbiorcy.

Współpraca z klientem jest ważna na każdym etapie wykonywania zlecenia. Dobrze jest wprowadzić takie funkcjonalności, które ułatwią klientom korzystanie z wielu usług proponowanych przez przewoźnika. Jednym ze sposobów jest informowanie klienta na bieżąco, na jakim etapie znajduje się realizacja zamówienia. Może się to odbywać mailowo albo drogą smsową. Można też zdecydować się na wygenerowanie modułu obsługi wysyłek, który w automatyczny sposób będzie dostępny poprzez serwis internetowy.

Każdemu właścicielowi jakiegoś przedsiębiorstwa zależy na tym, aby obniżyć koszty np. te dotyczące logistyki zamówienia. Jeśli firma jest duża, to ma możliwość negocjować ceny z firmami kurierskimi. Jeśli jednak takie załatwienie sprawy nie jest możliwe, to można współpracować z pośrednikiem usług kurierskich. Pośrednik, który przesyła dużą ilość paczek, jest w stanie zaproponować dużo niższe ceny za dostarczanie przesyłek, niższe od konkurencji.

W firmach kurierskich dużą rolę odgrywa także czas realizacji zamówienia oraz bezpośredniego przygotowania do jej realizacji. Jak wiadomo, najlepiej, żeby było go jak najwięcej, dlatego wszelkie udogodnienia w tym zakresie są mile widziane i przynoszą korzyści. Ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy jest możliwe poprzez generowanie listu przewozowego oraz inne czynności. Obniżenie kosztów na funkcjonowanie firmy jest równoznaczne z niższymi kosztami realizacji zamówienia dla klientów. Jeśli takie same czynności byłyby wykonywane przez pracownika sklepu, to koszt byłby dużo wyższy.

Udostępnij