Kompendium wiedzy

Informacje o przesyłkach kurierskich

redakcja Kurier Info
cze 21 2017

przesyłki kurierskie

Dzisiaj nadal można wysłać przesyłkę, wykorzystując pocztę, ale oprócz tego można też skorzystać z licznych ofert kurierskich. Takie przesyłki są najczęściej wykorzystywane przez sklepy internetowe, które chcą sprawnie dostarczać zamówione towary do klienta. Osoby prywatne także często korzystają z takich usług, jeśli udostępniają jakieś przedmioty w Internecie.

Jeśli ktoś jest użytkownikiem Allegro, to warto aby zastanowił się nad takim rozwiązaniem dla swoich przesyłek.

Dowóz

Usługi kurierskie mają dużo plusów. Najważniejsze jest to, że dzieje się to szybko i sprawnie. Na terenie Polski można dostarczyć paczkę nawet w jeden dzień. Na zagraniczne przesyłki trzeba trochę więcej czasu. Drugą zaletą jest fakt, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby nadać paczkę. Bezpośrednio od nas może odebrać ją kurier.

Informacje o firmach kurierskich najłatwiej znaleźć w Internecie. Wystarczy wpisać frazę „firma kurierska”, aby znaleźć wiele stron internetowych, poświęconych tego typu usługom. Na nich znajdują się oferta i cennik.

Jeśli ktoś chce, aby jego paczka była dostarczona szybciej, to może osobiście dostarczyć paczkę do oddziału firmy kurierskiej. Dzięki temu można oszczędzić ten czas, który poświęciłoby się na czekanie na kuriera, który ma odebrać paczkę.

Jeśli jednak zamówienie kuriera jest wygodniejszym sposobem realizacji wysyłki, też można wybrać spośród dwóch możliwości. Po pierwsze, możliwe jest skontaktowanie się telefoniczne z firmą i złożenie zamówienia. Wówczas przewoźnik zada kilka pytań, m.in. o wielkość paczki, wymiary, wagę. Warto znać te informacje, zanim wykona się telefon.

Po drugie, można oczywiście zamówić kuriera przez Internet.

Kurierskie zasady

Warto wiedzieć, że każda firma ma swoje zasady. Trzeba je znać, aby nie być niemile zaskoczonym podczas realizacji przesyłki.

Pakowanie przedmiotu

Przedmiot, który ma być wysłany, trzeba odpowiednio zapakować. Najlepiej w karton, szczególnie jeśli przedmiot jest dużych rozmiarów. Za paczkę o nieregularnych kształtach często trzeba dopłacać. Owijanie kartonu folią jest niewskazane, ponieważ może się przyczynić do otrzymania nieregularnych kształtów.

Czas przesyłania

Na ten element trzeba zwrócić szczególną uwagę. Czasem jest tak, że za szybkie dostarczenie przesyłki trzeba dopłacić.

Ubezpieczenie paczki

Jeśli dopłaci się kilka złotych do ubezpieczenia, to w razie zaginięcia albo uszkodzenia paczki będzie można łatwiej uzyskać odszkodowanie.

Śledzenie losów przesyłki

To, gdzie znajduje się obecnie paczka, można śledzić za pomocą strony internetowej. Warto się tym posiłkować tak samo, jak poinformować odbiorcę o numerze listu przewozowego, co pomoże i jemu monitorować stan paczki.

Umowa na świadczenie usług

Jeśli firma jest zarejestrowana, można dodatkowo podpisać umowę z firmą kurierską, aby zapewnić sobie możliwość niższych opłat za przesyłki.

Ewentualne reklamacje

Jeśli przesyłka zostanie uszkodzona podczas transportu, trudno jest dostać odszkodowanie, ponieważ usługodawcy za wszelką cenę chcą uchronić się przed odpowiedzialnością. Łatwiej natomiast jeśli się ona zagubi.

Udostępnij