Kompendium wiedzy

Prawidłowy sposób pakowania paczek

redakcja Kurier Info
cze 28 2017

oznaczenia i pakowanie paczek kurierskich

Każda paczka musi być odpowiednio zapakowana, zanim zostanie przekazana kurierowi i wysłana w drogę do odbiorcy. Opakowanie paczki ma na celu ochronę przesyłki przed wszelkimi uszkodzeniami oraz uniemożliwić w rozsądnym stopniu ingerencję nią osób trzecich, na przykład kradzież jej części. Żeby nasze opakowanie skutecznie spełniało te założenia, najlepiej jest zawsze korzystać z opakowań nowych. Dotyczy to przede wszystkim kartonów wielokrotnie wykorzystywanych jako opakowania kolejnych przesyłek. Ich struktura z każdym kolejnym transportem ulega pogorszeniu.

Bardzo często opakowanie jest trochę większe od zapakowanego towar, a czasami nawet znacznie większe. W takich przypadkach należy korzystać z wypełniaczy paczki lub postarać się o znalezienie bardziej dopasowanego opakowania, by przedmiot zapakowany nie poruszał się w czasie transportu wewnątrz swojego opakowania.

Każde kartonowe opakowanie powinno być zabezpieczone przed otwarciem taśmą klejącą. Taśmy samoprzylepne są dostępne w każdym sklepie papierniczym. Najlepiej swoją rolę spełniają taśmy firmowe, które nie mogą być zastąpione przez osobę trzecią, która dokonałaby ingerencji w paczkę.

Warto jest także nakleić na paczkę własną informację o adresacie przesyłki. Jest to informacja dodatkowa, która zabezpieczy paczkę przed pomyłką ludzką kuriera lub pomyłką systemu sortującego firmy. Jest to lekko paranoiczny środek bezpieczeństwa, ale często oszczędza kłopotów nadawcom wysyłającym masę przesyłek.

Każda firma kurierska ma swoje indywidualne wymagania co do sposobu zabezpieczenia przesyłki przyjmowanej przez jej kurierów. Zazwyczaj jednak są to wytyczne w dużym stopniu zbieżne, ponieważ usługi kurierskie dla przesyłek typowych są wysoce zestandaryzowane. Kurierzy wymagają, by przesyłka była zapakowana w sposób umożliwiający jej bezpieczne przewożenie. Zleceniodawca jest zobowiązany do używania odpowiedniego opakowania, jeśli wysyłany towar takiego specjalnego opakowania wymaga. Takie opakowanie powinno posiadać własne skuteczne zamknięcie, na przykład w postaci plomby. Powinno być wytrzymałe i uniemożliwiać dostanie się do przesyłki bez pozostawienia śladów ingerencji. Jeśli przesyłka jest delikatna lub jeśli wymaga ustawiania w konkretny sposób, to na zleceniodawcy ciąży obowiązek naniesienia na jej opakowanie odpowiedniej adnotacji. W praktyce często oznacza to zgłoszenie takiego faktu kurierowi w trakcie nadawania przesyłki, który następnie wygeneruje dla klienta odpowiednie oznaczenia wraz z listem przewozowym.

Udostępnij